Mizah Set (Asuman Bir Deli Kız – Asuman Çalışılmış Tesadüf – Lütfü)

Mizah Set (Asuman Bir Deli Kız – Asuman Çalışılmış Tesadüf – Lütfü)

Bülent Ata Fahrettin Eren Dinler

  • Yayınevi: Erdem Çocuk
  • Yaş Grubu: Yetişkin
  • Tarihi: 2017
  • Kitap Boyutları: 13,5 x 19,5
  • Sayfa Sayısı: 484
  • Barkod No:

Ücretsiz Kargo ₺39.90 ₺49.00

EkleSepete Ekle Whatsapp Sipariş Whatsapp Sipariş

Kitap Özeti

Mizah Set (Asuman Bir Deli Kız – Asuman Çalışılmış Tesadüf – Lütfü) kitabı özeti ve kitap hakkında.

ASUMAN BİR DELİ KIZ

Bu kitapta Facebook’ta ilişki durumu hiç değişmeyen Asuman’ın hikâyesini okuyacaksınız. Kardeşi Gülendam’la ev temizleyen, sinirlenince de annesinin tavuğu Çilli’yle uğraşan, psikologu ile organik mantı üzerine derin (!) tartışmalara giren, mahalle bakkalının yedi yaşındaki oğlu Muzaffer’in ilk aşkı Asuman ile tanışacaksınız.

“Onca zaman birçok çok okul, kurs gördüm. Ne öğrendim? Büyük bir pamuk şekeri içinde yaşamayı.” diye düşünen, akşam kafede oturup nargile içerken omzuna şal getirecek bir garson olmasını bekleyen, “benimki” olsun ve öyle uzatmadan da evlenelim diye iç geçiren mahallenin deli kızı, çalışılmış tevafukların üstadı Asuman türlü maceraları ile karşınızda.

ASUMAN ÇALIŞILMIŞ TASADÜF

“Sanki bu Asuman’la birlikte bir şey oldu. Gezegenler mi aynı hizaya geldi? Ne oldu anlamadım ki! Ama hissediyorum, büyü filan mı yaptılar acaba? Hayatım bir anda, başka bir kafaya geçti. Öyle bir hızlandı! Ferdi Tayfur filminde oynuyordum da Tarantino filmine transfer olmuşum gibi.” Bu kitapta kimler yok ki; Asuman, annesi Nazire, annesinin tavuğu Çilli, teyzesi Mürüvvet, kız kardeşi Gülendam, abileri Sedat, Vedat, psikoloğu Jale. Evden, mahalleden, okuldan daha pek çok kişi ve tabi ki Talip. Talipsiz olur mu? Tesadüflere çalışarak, kavuşmaya niyet eden Asuman ve Talip’in gülümseten hikâyesi okuyucularla buluşuyor. Bülent Ata, kaleme aldığı mahalle dizisi tadındaki bu kitapla Asuman’ın evlere şenlik hikâyesini anlatıyor.

LÜTFÜ

Var ya, uzaktan çok matrak görünüyoruz!
Şimdi ben sana Lütfü’yü nasıl anlatsam, bilemedim? Çocuğun işlerinde bi’terslik var kardeşim. Ters geliyor bazı şeyler yiğidime aslanıma lakin, kuzu kuzu kuzu kuzu kuzu kuzu yapıyor. Beyaz kartalından indi de kız peşine düştü desem, beyaz kartal Amerikan simgesi derler de büyük resme gömerler bizimkini. Arabesk dinler, vegan restoranında kaybolur. Brokolinin yanına da demli çay gitmez ki kardeşim! Çok sesli bağırır sevdasını amma sesi kötü ne yapsın? Az biraz avertadır. Az biraz sağdan, az biraz soldan. Felsefe yapar vesveseye kapılır. Desise yapar hadisede çakılır. Rakkase oynatır elbiseye takılır. Medrese yapar pencüse de sıkılır. Lakin sevmiyorlar bu devirde güzeli gencüse kardeşim, Lütfü ne yapsın?

Üç harfli kaçtı bizim oğlanın içine. Üçü birden kaçtı. Lütfü durdu
durdu üç harflilerden mi oldu? Artık o kadarını da siz okuyun.

Diyeceğim o ki o kırmızı davul fırına çarpmayacaktı ayağını.
O küçük serçe parmak ki ne acır, ne acır…

Sepet 0 SEPET