Benden Öte – Nazarzede Kliniği

Benden Öte – Nazarzede Kliniği

  • Yayınevi: Erdem
  • Yaş Grubu: Yetişkin
  • Tarihi: 2015
  • Kitap Boyutları: 13,5 x 19,5
  • Sayfa Sayısı: 574
  • Barkod No:

Ücretsiz Kargo ₺45.00 ₺60.00

EkleSepete Ekle Whatsapp Sipariş Whatsapp Sipariş

Kitap Özeti

Benden Öte – Nazarzede Kliniği kitabı özeti ve kitap hakkında.

BENDEN ÖTE

Akademik düzeyde kurgu ve edebiyat dersleri veren Uzma Aslam Khan, eleştirel bakışı, eşsiz olay kurgusuyla karşınızda. Memleketi Pakistan’a karşı Batılı bakış açısını, kendi kendini yitirenlerin arayışını, inandıklarına yabancılaşmışların zulmünü, ölümü yaşam gibi sıkı sıkı tutanların işaretlerini, göçebelerin yerleşik hayata zorlanışını iç titreten bir duyarlılıkla anlatıyor. Bu kitabı okurken dağlarla sohbet edecek, göllerin elinden tutacak, bir fotoğrafın dondurduğu zamanı yaşatmaya devam edeceksiniz. “İrfan’ın sözünü dinliyor ve gözleri devamlı Meryem’in çadırının üzerinde, gölün üzerinde, Kiran’ın elini tutan İngiliz kadının üzerinde geziniyordu. Kadın keçi gibi yürüyordu. Fazla hevesliydi. Meryem yöre halkıyla kaynaşmak isteyen ‘iyi kalpli’ yabancıları daha önce de görmüştü. Genellikle -o kadının da yaptığı gibi- çocukları seçerlerdi. Belki de bu İngilizler denizleri aşarak ve buzula tırmanarak gölü görmeye geldiklerinde, kendilerini olduklarından daha farklı hissetme ihtiyacı duyuyorlardı. Meryem bu ihtiyaca yabancı değildi. Göl âdeta bu ihtiyacı doğuruyordu. Çünkü insan gölün yüzeyindeki aynaya baktığında, görmek istediğini görürdü.”

NAZARZEDE KLİNİĞİ

Yeni tanrı Zahir’in efendisi
Her şeyi görünür kılanların aynasındaki aksi.
Bâtıni battı. Devir Zahir devri.

Sadık Yemni, Erdem Yayınlarından çıkan son eseri Nazarzede Kliniği’ne okuyucuyu bu satırlarla çağırıyor. Demirden Gaga, Muska, Arafor, Ağrıyan, Zihin İşgalcileri, Sınav Hortlağı, Korkulobin, Zaman Tozları-2 ve Kuşadası’ndan Sevgilerle gibi önemli eserleriyle edebiyatımızda kendine has bir yer edinen Yemni, son kitabı Nazarzede Kliniği’ni yazmaktaki amacının postmodern zamanlara, bugünlere ait Faustvari bir roman yazmak olduğu belirtiyor ve ekliyor: Derin ve felsefi çözümlemeleri romanın akıcılığını tökezletmeyecek ölçüde işleyerek bugünlerin gerçekliğinde inançlı kalmanın önüne dikilmiş mega tuzakları göstermekti amacım.
İnternet devrimi ve teknoloji kullanım seviyesinin şu anda, yakın gelecekte küresel ölçekte, ama daha ziyade müslümanlar arasında neden olacağı kaçınılmaz ruh karmaşasının, muhtemel inanç çöküntüsünün anatomisini vermeye çalışacaktım.

Sepet 0 SEPET